Home » Aktualności » Zwieńczenie akcji podziel się książką

W maju br. Fundacja Braterstwo przekazała do ukraińskich szkół, bibliotek oraz parafii kilkanaście tysięcy książek: bajek, baśni, lektur, tomików poezji, publikacji religijnych.

W przekazaniu książek we Lwowie uczestniczył Konsul RP Marian Orlikowskie oraz przedstawiciele władz Ukrainy. Podczas spotkania podpisana została umowa o współpracy z „Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji” reprezentowanym przez Lilię Plakhtiy.


Winnicy partnerem Fundacji Braterstwo jest organizacja „MGO UKRAINIA-POLSKA -NIEMCY”. Wraz z nami przekazali książki oraz maskotki zebrane przez Klub Wolontariatu w Krynicy Zdroju. Podczas oficjalnego spotkania otrzymaliśmy podziękowania od Natalii Paramonow za pomoc dzieciom z Donbasu.
W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący „Winnickich Batalionów Ochotników”- A. Sitak, dziękując jednocześnie za wielokrotnie przekazywaną pomoc rzeczową dla żołnierzy ATO.  


Maria Kozerska Mazur z „Centrum Partnerstwa Polonii w Winnicy” podkreśliła, że dzięki podarowanym książkom młodzi ludzie z polskimi korzeniami, będą mogli uczyć się języka ojczystego swoich przodków.  


Książki trafiły również do Szkoły Muzycznej w Winnicy. Uczęszcza do niej ponad 800 ukraińskich i polskich dzieci. W książki została wyposażona biblioteka polskiej parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Winnicy.  

Dzięki naszym staraniom, mała miejscowość Stepaszky, po wielu latach starań została wzbogacona o polską bibliotekę. Pomieszczenie dla książek wygospodarował urzędujący od wielu lat wójt gminy.

 

Ostatnią miejscowością, do której trafiły książki był Kamieniec Podolski. Przekazano je na ręce ks. Radosława Zmitrowicza – biskupa pomocniczego diecezji kamienieckiej.
Błogosławieństwa uczestnikom wyjazdu udzielił ks. Leon Dubrawski – biskup diecezji kamienickiej.

zdjęcia: Damian Radzik