Home » Aktualności » Dni Europu w Winnicy z udziałem uczniów Szkoły Muzycznej z Krynicy

Delegacja Szkoły muzycznej z Krynicy i Nowego Sącza uświetnili tegorocznego Dnia Europu w Winnicy

Dzień I
Dzieci i młodzież krynickiej szkoły muzycznej, wzmocnieni silną reprezentacją szkoły muzycznej w Nowym Sączu oraz absolwentami tejże szkoły, przyjechały wraz z opiekunami do Winnicy na zaproszenie burmistrza miasta i Fundacji „Braterstwo” – organizatora tej wycieczki. Współorganizatorem przedsięwzięcia była organizacja polonijna CRP „Polonia” z Winnicy na Ukrainie prowadzona przez Państwa Marię i Oleksieja Mazurów. Po błyskawicznym przekroczeniu granicy w zaledwie 8 godzin – żarcik – wystarczyły jedynie dwie godziny pobytu na granicy aby znaleźć się po jej drugiej stronie uczestnicy z Polski dotarli w godzinach południowych do Winnicy. Po zameldowaniu się w hotelu, spożyciu posiłku i krótkim wypoczynku przyszedł czas na koncert który odbył się w murach szkoły muzycznej nr 1 w Winnicy. Wspólny występ młodych wykonawców z Polski i Ukrainy, których wsparli swoim doświadczeniem wykładowcy z tych uczelni, przyniósł moc niezapomnianych wrażeń dla widzów uczestniczących w tym spektaklu. Wspaniałe utwory, godne podziwu umiejętności, utalentowani muzycy,wyjątkowi widzowie, wspaniałe przyjaźnie to wszystko złożyło się na niezapomniany początek pobytu polskiej grupy na Ukrainie.

Drugi dzień pobytu w Winnicy. Występ naszych przyjaciół ze szkół muzycznych w Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza oraz absolwentów tychże szkół na jednej z czterech głównych scen funkcjonujących podczas Dni Europy. Swoje umiejętności pokazywali przedstawiciele wielu krajów m.in. Niemiec, Francji, Holandii, Węgier, Hiszpanii, Austrii, Rumunii, Gruzji, Włoch, Grecji, Słowacji, Czech, Szwajcarii, Ukrainy, Mołdawii no i rzecz jasna Polski. „Nasi” występowali przy głównym pasażu na którym znajdowały się pawilony wszystkich krajów zaproszonych na to święto Europy do Winnicy. W programie były m.in. „Cztery pory roku” Vivaldiego („Wiosna”, „Lato”) które wykonywali najmłodsi uczniowie krynickiej szkoły przy pomocy świetnego „Kwartetu Galicyjskiego” . Wspomniany kwartet składał się z trzech ślicznych dziewczyn grających kapitalnie na instrumentach smyczkowych oraz jednego mężczyzny. Podczas występu w/w kwartetu nadeszła nad scenę potężna burzowa nawałnica która za punkt honoru wzięła sobie uniesienie sceny w powietrze aby nasz kwartet mógł oglądnąć Winnicę z lotu ptaka. Nie udało jej się to a dziewczęta ( Beata, Ewa i Asia) i mężczyzna (Mieczysław) z kwartetu, z olimpijskim spokojem zakończyli swój występ przy aplauzie publiczności, która mimo tak ekstremalnych warunków wytrwała na swoich miejscach przy scenie. Furorę swoim występem, zwłaszcza wśród pięknej części publiczności obserwującej występ naszych muzyków, wzbudzili przystojniacy z akordeonowego trio. Utwory klasyczne połączyli z rytmami bałkańskimi a ich interpretacja utworów powodowała, że dziewczęta i kobiety z krajów biorących udział w Dniach Europy, oglądające ich występ miały wypieki na twarzach, oj skradli Ci nasi akordeoniści parę serduszek podczas tego wyjazdu. Wspaniała impreza zachwycający występ naszej ekipy, doskonała zabawa i reklama Polski to pozytywy naszego pobytu w Winnicy a negatywy?   Był jeden olbrzymi negatyw, zbyt szybko to wszystko się skończyło !! .

Wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że nie jest to nasz ostatni pobyt w Winnicy !

Trzeciego dnia pobytu organizatorzy przygotowali, dla uczestników wyjazdu, atrakcje w postaci przejazdu wycieczkowym tramwajem po Winnicy, podczas której to przejażdżki przedstawiono historię Winnicy. Zwiedzili oni także winnickie muzeum oraz siedzibę Hitlera a na wieczór pozostawiono największą atrakcję w postaci godzinnego pokazu Fontanny Multimedialnej 3 D – niesamowita atrakcja , fantastyczne wrażenia ! Pobyt w Winnicy wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami, poznaniem cudownych , nowych przyjaciół, których niestety trzeba było pożegnać (ale z przyrzeczeniem, że wkrótce się spotkamy ponownie) oraz z „milionem” pamiątek w postaci zdjęć i filmów. Tego typu wymiany jakie miały miejsce podczas I Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu „Fontanna Talentów” zorganizowanego w Krynicy-Zdroju oraz podczas Dni Europy w fantastyczny sposób promują przyjaźń między naszymi narodami oraz, co bardzo istotne, świetnie promują kulturę polską na Ukrainie i w krajach z Ukrainą graniczących. Cudowny pobyt , wśród przyjaciół na bardzo długi czas pozostanie w naszych sercach i naszej pamięci. Ale to nie koniec tego typu działań ze strony Fundacji „Braterstwo”, już w najbliższym czasie realizowane będą kolejne projekty takie jak choćby kolejna edycja pleneru malarskiego „Braterskie spojrzenie” czy też przyjazd dzieci ukraińskiej Polonii. Wielkie podziękowania należą się Pani Tatianie i jej zastępcy Wiktorowi, dyrekcji szkoły muzycznej w Winnicy, za pomoc w organizacji przyjazdu grupy z Polski, za zorganizowanie koncertu w szkole muzycznej nr 1, kierownikowi szkoły muzycznej w Krynicy Panu Mieczysławowi Smydzie za przygotowanie dzieci młodzieży do występów w Winnicy, dla wspaniałych dziewczyn ( Beaty, Ewy i Joanny) z „Kwartetu Galicyjskiego” za wzmocnienie ekipy z Krynicy swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami, dla trio akordeonowego i ich „szefa” Pana Mateusza za kapitalne występy i świetne „czucie” muzyki. Dla pozostałych uczestników koncertu, zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej, za kapitalny występ oraz dla opiekunów ( a bardziej poprawnie opiekunek) polskiej grupy i dla zajmujących się nami podczas całego pobytu naszych przyjaciół z Ukrainy należą się także wielkie podziękowania.